Hopp til innhold

torsdag 17. mai 2012Bistandsaktuelt forside

Norge kan snu feilslått oljeprosjekt

KOMMENTAR: Da Erik Solheim besøkte Ghana og den nylig valgte presidenten Atta Mills i februar i år, skapte det optimisme og fornyet håp i mange av de vest afrikanske landene i regionen.

  • Tips en venn
  • Skriv ut
Beninioljerigg

En utrangert oljerigg utenfor kysten av Benin.

Vår utviklingsministers besøk  ble vektlagt stor betydning. At Norge følger nøye med i de demokratiske prosessene i regionen og Afrika forøvrig er et klart budskap som er blitt oppfattet.

Utviklingsprogammet Olje for Utvikling er et av bidragene Norge bistår med i denne oljerike regionen. OfU er å regne som et "Kinderegg" i utviklingssamarbeide. Mangfoldig og sammensatt, et redskap som berører alle aspekter innen petroleumsvirksomhetens oppbygging av faglig kompetanse, reservoarutbygging, petroleumslovgiving, ressurs og miljø forvaltning

OfU er også et program med  holoistiske linker til utviklingen av demokratiske grunnprisipper og verdier innen for ressurs og natur forvaltningen generellt i disse nye demokratiske oljenasjoner.
Erik Solheim la sterk vekt på Norges rolle i å bygge et sterkt regionalt samarbede og en åpning for norske bedrifter til å engasjere seg i regionen. Et slikt engasjemang ville skape dynamikk og fremdrift innenfor utdanning og infrastruktur samt være et godt bidrag til større internasjonalisering for Norske  interesser.
Angola og Nigeria er land Norge har avtaler med og må regnes som de tyngre landene i regionen, Gabon og Elfenbenskysten er også knyttet opp i mot OfU, men i en mer begrenset relasjon. Videre har Ghana utmerket seg som et av landene som det vil satses på i tiden fremover.


Benin  og Togo har i liten grad vært tatt med i dette gode selskap og rangerer som nederst på listen av fattige land i verden. Begge land har påvist interessante oljefelt, men i liten grad maktet å markedsføre og vekke interesse hos internasjonale aktører. Mye av dette kan nok tilbakeføres til tidligere diktatoriske styresett som ikke har vært forenelig med selskapers " Code of Conduct". I dag er begge land nye demokratier som har klare ønsker om å ta del i den regionale petroleumsutviklingen.


På 70-tallet inngikk Saga Petroleum en avtale med Benin og daverende president Kerikou om utvikling og drift av Seme feltet. Norge stillet garantier for lån til bygging av 5 plattformer  i Norge. I 1982 startet Saga Petroleum produksjon, en produktsjon som skulle vare i 16 år. Saga Petroleum fikk mange produktsjonstekniske problemer og klarte aldri å oppnå den kapasiteten som var estimert inn i prosjektet. Desember 1998 ble Saga Petroleum bedt om å stenge ned Seme Oil Field av økonomiske årsaker.

Seme Oil Field står idag som  rustne monumenter og vitner om svunne forhåpninger om en bedre fremtid og velstand for landet Benin. Idag er de en bekreftelse på Norges feilslåtte ulandshjelp i fra denne tiden.

Benin har i disse dager kontaktet Norge med forespørsel om teknisk og finansiell støtte til fjerning av installasjonene. disse fem installasjonene utgjør idag en stor miljøtrussel i et av vest afrikas fiskerikeste områder. En gitt ulykke vil kunne ramme det daglige liv og inntekter for millioner av mennesker i regionen og i verste fall føre til svarte strender i fra Nigeria og vest til Ghana.

Dersom den politiske viljen er tilstede har Norge en unik sjanse til å snu om på et feilslått prosjekt,skape nytt håp i landet samtidig som dette åpner muligheter for norske selskaper og ekspertise til å kunne delta med sine kunnskaper. Benin er å regne som et transparent land og med en åpen og vennligsinnet befolkning. landet er et ypperlig "vindu" inn i regionen og er en god plattform for Norske bedrifter som ønsker å etablere seg i Vest Afrika.

Ingold Andersen har tidligere jobbet innenfor oljebransjen og er tilknyttet Action Impact Plus i Benin

Publisert: 16.06.2009

Sist endret: 18.06.2009

Skriv en kommentar

Vær den første til å kommentere! Benytt skjemaet over for å si din mening.