Når et norskfinansiert sykehus i det østlige DR Kongo står ferdig i september, vil det være et symbol på den norske regjeringens fokus på global helse i utenriks- og utviklingspolitikken.

Det nye, utvidede Kyesheru-sykehuset i Goma vil både ivareta kvinners og barns helse, bidra til forebyggingsarbeid og være sentralt i arbeidet mot seksualisert vold. Det vil også være et opplæringssted for nye helsearbeidere og styrke helsesystemene i det sårbare landet. Alt dette er elementer i den nye stortingsmeldingen der den norske regjeringen ønsker bedre integrasjon av helsemålsetningene i utenriks- og utviklingspolitikken.
Tre områder står i fokus fram mot 2020:
Statsrådene Solheim, Støre og Strøm-Erichsen venter ikke økte budsjetter, men at tiltakene ”vil bli dekket innenfor berørte departementers budsjettrammer”.
Norge har lenge, med statsminister Jens Stoltenberg i spissen, vært førende internasjonalt i arbeidet med FNs tusensårsmål 4 og 5 som har fokus på barn og mødrehelse. Likevel slår meldingen fast at ”Tusenårsmålet om mødrehelse er det målet som er lengst unna måloppnåelse innen 2015”. Hvert år dør 273 000 kvinner som følge av komplikasjoner knyttet til graviditet.
Regjeringen holder stø kurs i forhold til videre støtte til Den globale vaksinealliansen GAVI og til Det globale fondets kamp mot aids, tuberkulose og malaria. Helseforskninger er også politisk prioritert. De trekker fram Forskningsrådets program for global- og vaksineforskning (GLOBVAC) som et viktig engasjement.
Norge ønsker å identifisere nisjer der norsk innsats kan gjøre en forskjell.
”Drivkraften er resultater. Nytenkning og risikovilje er føringer ikke minst innen etablerte ordninger og organisasjoner”, heter det i meldingen.
Verdens helseorganisasjon (WHO) anslar at mellom 20 og 40 prosent av verdens helseforbruk forspilles som følge av ineffektiv ressursbruk.
Regjeringen har tro på etablering av resultatbaserte ordninger, der prosjekter må kunne vise til resultater for å kunne utløse hele støttebeløpet. De har også tro på nye finansieringsmodeller for å få til reduserte kostnader både i behandling og for vaksiner.
I forkant av at Stortingsmeldingen lanseres onsdag neste uke har Forum for utvikling og miljø krevd at:
– Skittent vann og dårlige sanitære forhold er blant de fremste globale helseproblemene. Likevel er vann og sanitær ingen høy prioritet i utviklingspolitikken verken i Norge eller internasjonalt, sier daglig leder Andrew Preston i FoRUM.
– Uansvarlig våpenhandel er også en alvorlig trussel mot global helse, påpeker han.
Publisert: 09.02.2012
Skriv en kommentar
Vær den første til å kommentere artikkelen! Benytt skjemaet over for å si din mening.