Fem av de viktigste FN-organisasjonene som mottar norske penger hadde mer enn to norske bistandsbudsjetter på bok ved årets slutt, viser en ny studie.
Pengestrømmen i FNs utviklingsfond er blant organisasjonene som er blitt evaluert. Både UNDP og Unicef får anerkjennelse for at hovedvekten av de ansatte befinner seg på land- og regionskontorene. Foto: UN Photo
Aldri før har ledende FN-organisasjoner hatt så mye penger på bok. Dette går fram av en studie gjort av et fransk konsulentselskap på oppdrag av Norads evalueringsavdeling. FN-organisasjonene har tidligere uttrykt bekymring over konklusjonene som viser at størrelsen på ubrukte midler har økt med over 200 prosent over en tiårs periode.
FN-organisasjonene går likevel ikke med på at de er ineffektive og mener at det ikke er sommel fra deres side som gjør at så mange penger ikke er brukt når årsskiftet kommer.
Studien gir FN rett i at den viktigste årsaken til at så mye penger godgjør seg i bankene er at 73 prosent av giverpengene som FN-organisasjonene får er øremerket bestemte programmer eller prosjekter som noen ganger strekker seg over flere år. Dermed har de mindre såkalte ”kjernebevilgninger” som de kan disponere fritt. En del givere overfører også penger helt mot slutten av året.
Bedre oppfølging
Studien konkluderer likevel med at givere som Norge i større grad må følge opp hvordan FN-organisasjonene benytter øremerkede midler slik at faktisk brukes og ikke bare godgjør seg i ulike fond.
Ulike FN-organisasjoner er viktige kanaler for norsk utviklingshjelp. Norge er blant de største bidragsyterne til FNs utviklingsarbeid og humanitære prosjekter. Studien, utført av Investment Developent Consultancy, tar for seg ressursbruk og pengestrømmer i FNs utviklingsfond (UNDP), FNs barnefond (Unicef), FNs høykommissær for flyktninger (UNHSCR) , Verdens matvareprogram (WFP) og FNs befolkningsfond (UNFPA).
Studien tar for seg utviklingen i organisasjonenes inntekter og bruk av penger i tidsrommet 2001 til 2009. I den perioden mottok de fem FN-organisasjonene nærmere 100 milliarder amerikanske dollar. Ved utgangen av 2009 hadde organisasjonene til sammen 12 milliarder dollar ( 67 milliarder kroner) på bok. Unicef hadde i 2008 renteinntekter på 610 millioner kroner. Det er omlag halvparten av Norges årlige bevilgning til organisasjonen.
I 2010 gikk over syv milliarder fra det norske bistandsbudsjettet til FN. Statistikk fra Norad viser følgende fordeling:
En stor andel av pengene brukes på lønninger, pensjoner og sykeforsikringer til ansatte. UNDP og Unicef har begge mellom 8000 og 10 000 ansatte. De fleste er utplassert på land- eller regionskontorer rundt om i verden.
De fem store organisasjonene som er undersøkt får rundt 80 prosent av inntektene fra deres ti hovedgivere.
Dette er rådene til Utenriksdepartementets FN-stab:
Publisert: 09.02.2012
Sist endret: 13.02.2012
Skriv en kommentar
Vær den første til å kommentere artikkelen! Benytt skjemaet over for å si din mening.