Tanzanias antikorrupsjonsbyrå har strammet grepet for å hindre valgfusk. Bestikkelser har preget nominasjonsprosessen i forbindelse med president- og parlamentsvalget i oktober.
Direktøren i PCCB, General Dr. Edward Hosea.
Den nye loven Election Expenses Act ble vedtatt tidligere i år. Med loven i hånden har antikorrupsjonsbyrået Prevention and Combating of Corruption Bureau (PCCB) avslørt at flere parlamentskandidater har bestukket velgere for å få deres stemmer.
De fleste av avsløringene gjelder medlemmer av det styrende partiet Chama Cha Mapinduzi (CCM).
Den nye loven ble innført for å hindre at bestikkelser brukes for å sikre stemmer, ifølge den politiske kommentatoren og skribenten Evarist Kagaruki. Målet med loven er å unngå korrupsjon i nominasjonsprosesser, valgkampanjer og på selve valgdagen.
Kagaruki sa at korrupte ledere i parlamentet og regjeringen hemmer utviklingen i landet. I de tre foregående flerpartivalgene i Tanzania har CCMs nominasjonsprosesser vært preget av korrupsjon.
Den nye loven ble vedtatt etter sterkt press fra internasjonale givere som har etterlyst mer gjennomsiktighet i landets valgprosesser, men regjeringen har beskyldt disse giverne for å blande seg inn i Tanzanias interne forhold.
Direktøren i PCCB, General Dr. Edward Hosea, advarte nylig politikerne mot å benytte seg av bestikkelser fordi det er ulovlig. Antikorrupsjonsbyrået forbereder nå søksmål i flere bestikkelsessaker.
– For øyeblikket etterforsker vi flere anklager, og vi skal snart stille de tiltalte for retten, sa Hosea.
Analytikere sier at korrupsjon ikke bare skjer i nominasjonsprosessen, men også i selve valgkampen når rivaliserende politikere fra forskjellige partier prøver å overgå hverandre når det gjelder pengebruk.
Regjeringsadvokat Frederick Werema sa nylig til parlamentet at det er ikke lenger lov å gi bort sykler, motorsykler, symaskiner og andre gaver for å lokke velgere i valgkampanjer. Han ba den lovgivende forsamlingen om å innrette seg etter loven for å unngå å havne i PCCBs søkelys.
Han poengterte også at slike gaver er det samme som å lokke velgere ved å bruke bestikkelser.
– Politikere som ønsker å gi gaver må gjøre det i full åpenhet, og gavene må gis til hele lokalsamfunnet, ikke til enkeltindivider, sa han.
Kizito Makoye fra Tanzania er journalist i Dar es Salaam.
Publisert: 03.08.2010
Skriv en kommentar
Vær den første til å kommentere artikkelen! Benytt skjemaet over for å si din mening.