Et gruveselskap har begynt å lagre et deponi med miljøfarlig uranmalm. To andre har planer om å åpne urangruver. Myndighetene i Zambia har ikke tilstekkelig kontroll med det som skjer, viser ny rapport fra kirkerådet i landet.
Uran er et biprodukt av kobberproduksjonen ved Lumwanagruvene, 70 kilometer fra byen Solwezi . Foto: Jan Speed
– Selskapet Equinox, som eier Lumwanagruven, har allerede et forråd med uranmalm. Det hadde de ikke bygget opp i hjemlandet Canada uten å informere myndighetene. Her har ikke myndighetene kapasitet til å overvåke selskapene for å se om de driften er helsemessig forsvarlig, sier Evans Rubara fra Det zambiske kirkerådet (CCZ).
Onsdag offentliggjorde rådet en rapport finansiert av Kirkens Nødhjelp, "Prosperity unto Death: Is Zambia Ready for Uranium Mining?”.
Tre selskaper har tillatelse til å lete etter uranmalm i Zambia. De har alle meldt om kommersielt drivbare funn.
Konklusjonen i rapporten er at landet er ikke godt nok forberedt til å takle miljø- og helsekonsekvensene av utvinning av uranmalm.
Rapporten slår fast at:
– Vi kan ikke benekte at lokalsamfunn neppe vil tjene tilstekkelig på uranfunn i deres nærområder sammenlignet med profitten som de utenlandske investorer kommer til å ta ut, heter det i rapporten. De mener at en uavhengig organ bør etableres for å overvåke interessene til lokalbefolkningen i de aktuelle gruveområdene. Kirkerådet mener at tidligere erfaringene med staten i forvaltningen av kobberindustrien gir grunn til stor skepsis.
– Det er svake og selviske mennesker som sitter ved makten. De viser liten politisk vilje til å stille krav til utenlandske investorer, sier Evans Rubara til Bistandsaktuelt.
Publisert: 08.07.2010
Sist endret: 28.06.2010
Skriv en kommentar
Vær den første til å kommentere artikkelen! Benytt skjemaet over for å si din mening.