Den nye grunnloven i Kenya kan åpne for etablering av en fagforening for politiet. En kenyansk delegasjon har studert den norske måten.
Nicholas Njuguna Muchai (t.h.) fra interimstyret i Kenya Police Union og George Muchai, visegeneralsekretær i kenyansk LO (COTU Kenya) Muchai har vært på studietur i Norge. Kenyanske politifolk kjemper for retten til å stifte fagforening. Foto: Hege Opseth
Lange dager, dårlig betaling, utstrakt korrupsjon. Dette har preget den kenyanske politietaten de siste tiårene. Under Daniel arap Mois regime, var lønningene frosset fra 1986 til 2002. Knappe 10 000 Kenya shilling, eller i underkant av tusen kroner fikk lovens voktere.
- Levekostnadene gikk opp. Mange tydde til korrupsjon og de hadde ikke noe valg for å overleve, sier generalsekretær Nicholas Njuguna Muchai fra interimstyret i Kenya Police Union og George Muchai, visegeneralsekretær i kenyansk LO (COTU Kenya) Muchai til Bistandsaktuelt.
I 2002 gikk tidligere tjenestefolk sammen for å danne og registrere en fagforening. Søknaden var i høyesterett, men prosessen er dratt ut i flere år.
- Søknaden ble avist, uten en ordentlig grunn, sier Muchai og Njuguna.
Blant politikerne har holdningen vært at om politifolk danner fagforening, vil det kunne utfordre sikkerheten i landet. Ergo er de 42 000 tjenestemennene fortsatt ikke organisert.
Nå håper Cotu og Kenya Police Union at den nye grunnloven, som stadfester individets rett til fritt å bli medlem av fagforeninger vil gjøre dette mulig. Det har vært en årelang kamp og endelig ser de lys i tunnellen.
Nylig var de på studiebesøk i Norge for å se hvordan kolleger her til lands organiserer seg. Norsk LO, Politiets Fellesforbund og Unio var vertskap for besøket.
- Det har vært nyttig å se hvordan politiet organiserer seg i Norge, sier Muchai, som også hadde en lang prat med politisjef Ingelin Killengren.
Nå vil delegasjonen kjemepe videre for den formelle etableringen av fagforeningen.
- Det viktigste er å få juridisk lov til å kjempe for rettigheter. Arbeidsvilkår er også noe som er nedfelt i den nye grunnloven. Det er et forhandlingskort. Vi kommer til å følge den videre prosessen nøye – og er glad for at vi valgte å kjempe for den nye grunnloven. Det er mange muligheter som åpner seg nå, sier Muchai som representerer 1,3 millioner mennesker.
Muchai og Njuguna mener at politikerne i Kenya bevisst har oversett politiets rolle og gjort lite for å ta vare på styrken. Lønna er i dag på rundt 13 000 Kenya shilling, i overkant av tusen kroner. Det er fremdeles alt for lite for å kunne brødfø en hel familie. Kampen mot korrupsjon er ikke over, men med utrensking i det juridiske miljøet, og en ny grunnlov som sikrer retten til å organisere seg, håper Muchai og Njuguna at Kenya vil se virkelig forandring.
- Tidligere ble det sagt at det er lettere å kjøpe en dommer, enn å hyre en advokat. Slik er det ikke lenger, sier de to.
Publisert: 25.08.2010
Skriv en kommentar
Vær den første til å kommentere artikkelen! Benytt skjemaet over for å si din mening.