Angolas president, Jose Eduardo dos Santos, har erklært krig mot korrupsjon. Men en fersk rapport viser at enkelte av presidentens nærmeste medarbeidere er i virkelighetene innblandet i korrupte virksomheter. De samme mennene bestemmer også norske firmaers kommersielle framtid i landet.
Sonangols sjef Manuel Vicente ga oppdarget med å bygge selskapets nye hovedkontor (bildet) til et selskap han selv hadde eierandeler i, mener gravejournalisten Rafael Marques de Morais. Foto: Jan Speed
Denne uken skal Angolas regjeringsparti MPLA møtes for å diskutere en privat rapport utarbeidet av den angolanske gravejournalisten Rafael Marques de Morais – ”The Angolan Presidency: The Epicentre of Corruption”.
Rapporten viser hvordan kretsen rundt president dos Santos har sikret seg kontroll over banker, mediebedrifter og oljesektoren. Presidentens datter, Isabel, sentrale politikere og militære spiller nøkkelroller, og bidrar til å svekke staten på sikt.
I fjor erklærte dos Santos ”nulltoleranse” mot korrupsjon. For en måned siden trådte en ny lov i kraft som forplikter offentlig ansatte til å offentliggjøre sine formuer. Marques mener den ny loven og presidentens offentlige uttalelser bare er en ”maske for å dekke over plyndringen av landet av presidentens indre krets”.
Marques mener det er en tremannsgruppe som dominerer Angolas politiske økonomi:
* General Kopelipa – sjefen for militærbyrået i presidentpalasset. Inntil i fjor styrte han alle avtaler med kinesiske investorer.
* General Leipoldino do Nascimento ”Dino” – lederen for telekommunikasjon i presidentkontoret.
* Manuel Vicente – sjefen for statsoljeselskapet Sonangol – er mannen som til syvende og sist avgjør om norske eller andre utenlandske oljeselskaper skal få oppdrag på angolansk sokkel.
Han er bindeleddet mellom Sonangol, MPLA-partiets private forretningsdrift og generalene. Vicente sitter i Politbyrået i MPLA.
Rapporten viser hvordan disse sentrale aktørene har posisjonert seg i flere tvilsomme forretningsavtaler, og sannsynligvis har handlet på kant med loven.
Marques sparker også mot sine tidligere støttespiller i kampen mot korrupsjon. Tidligere arbeidet Margues for Open Society Institute som ble etablert av den amerikanske milliardæren George Soros. Nå viser det seg at Soros har store aksjeposter i et tvilsom oljefirma i Angola, Cobalt.
”Eksemplet med Soros er et av flere som viser at globale makthavere er besatt av trolldommen til olje og korrupsjon i Angola,” skriver Marques, som frykter at det internasjonale samfunnet vil ta presidentens anti-korrupsjonsuttalelser for god fisk.
Norske firmaer har flere store prosjektplaner i Angola: Statoil ønsker å bli operatør på et av oljefeltene, Yara vil bygge fabrikk, mens Hydro har store kraft- og fabrikkplaner. Men norske mydigheter har sagt at prosjektene er avhengig av åpenhet og nulltoleranse i forhold til korrupsjon. Det kan bli vanskelig når landets mest sentrale maktpersoner stadig opererer i strid med loven.
Publisert: 11.08.2010
Sist endret: 10.08.2010
Skriv en kommentar
Vær den første til å kommentere artikkelen! Benytt skjemaet over for å si din mening.