Hopp til innhold

onsdag 23. mai 2012Bistandsaktuelt forside

Kritisk sjefredaktør i Zambia fengslet

Sjefredaktør for Zambias ledende uavhengige avis, "The Post", ble fredag ført av politimenn fra rettssalen direkte til sentralfengselet i Lusaka for å sone en fire måneders dom for ”å ha vist forakt for retten”. Rettighetsorganisasjoner fordømmer dommen.

  • Tips en venn
  • Skriv ut
Zambia-presse

Avisene The Post og det statlige Daily Mail har helt ulike vinklinger på sine saker om fengslingen av sjefredaktøren.

Zambia-frihet

Dommeren mente at en kommentarartikkel skrevet av en zambisk professor bosatt i USA som som ble publisert i The Post, krenket rettsvesenet. Som sjefredaktør ble Fred M’membe dømt til fire måneders fengsel med hardt arbeid.

Mange observatører mener at dette er hevnen til president Bandas regjering. The Post er en av regjeringens argeste kritikere og har fokusert mye på korrupsjon i offentlig sektor. I en leder skriver avisen at ”Rupia Banda og hans undersåtters hat mot denne avisen er nå en åpen hemmelighet. Det er også klart at de har bestemt seg for å gjøre det de kan for å knuse oss.”

Helsestreik

Kommentarartikkelen med tittelen ”The Chansa Kabwela case: comedy of errors” har sin bakgrunn i en streik i helsesektoren for over ett år siden. Under streiken fikk nyhetsredaktør Chansa Kabwela bilder av en kvinne i ferd med å føde uten assistanse utenfor et sykehus. The Post valgte å ikke trykke bildet, men Kabwela sendte bildet til visepresidenten, høye embetsfolk, helseministeren og en rekke kvinneorganisasjoner i håp om å få en slutt på arbeidskonflikten.

Zambias president Rupiah Banda anklaget da avisen for å spre pornografi. Statsadvokaten siktet deretter nyhetsredaktøren og hun ble arrestert. I retten ble hun ble frifunnet på alle anklagepunkter.

Rettsforakt

Men så ble rettsprosessen kommentert i august i fjor og karakterisert som en ”komedie av feil”. Dermed ble det en ny rettssak, denne gangen var påskuddet at  The Post skal ha vist forakt for retten ved å trykke kommentaren.

Presidenten har nektet å kommentere dommen. MMD-regjeringen bruker egne aviser og kringkasting til å sverte opposisjonen. De har også skjerpet lovene mot ikke-statlige organisasjoner.

Den Parisbaserte organisasjonen Reportere uten grenser kaller dommen ”absurd”, mens amerikanske Komiteen for å beskytte journalister (CPJ) fordømmer dommen som ”et tilbakeslag for pressefrihet og den demokratiske utviklingen i Zambia.”

 

Publisert: 07.06.2010

Sist endret: 06.06.2010

Skriv en kommentar

Vær den første til å kommentere artikkelen! Benytt skjemaet over for å si din mening.