Hopp til innhold

onsdag 23. mai 2012Bistandsaktuelt forside

Norsk kraftverk i Uganda

7. oktober åpnet Ugandas president Museveni et nytt vannkraftverk i Kasese, vest i Uganda. Hovedinvestor i kraftverket er det norske selskapet TrønderEnergi som har investert om lag 90 millioner kroner. Norfund er også med som investor. I Uganda, som i mange afrikanske land, er tilgangen til elektrisk kraft både svært begrenset og ustabil.

  • Tips en venn
  • Skriv ut
0908_uganda_02

Rundt 500 mennesker har jobbet med å bygge kraftverket. I tillegg til TrønderEnergi har også fimaene ABB og Noremco deltatt i arbeidet.    FOTO: KEN OPPRANN

0908_uganda_03

Fra åpningen 7. oktober. President Yoweri Museveni sammen med TrønderEnergis
Jon Einar Værnes og utviklingsminister Erik Solheim.    FOTO: TOR AKSEL BOLLE

0908_uganda_04

Turbinene i kraftverket vil produsere 82 gigawatttimer i året. FOTO: KEN OPPRANN

Vannkraftverket vil produsere om lag 82 gigawattimer i året, noe som øker Ugandas tilgang på strøm med om lag 7 prosent.
Byggingen har tatt under to år. Nærmere 500 mennesker, de fleste fra Kasese og området i nærheten, har jobbet med byggingen av kraftverket. Fotograf Ken Opprann besøkte anlegget bare noen måneder før åpningen.

Publisert: 23.10.2009

Skriv en kommentar

Vær den første til å kommentere artikkelen! Benytt skjemaet over for å si din mening.