En radikal islamistgruppe kan skape problemer for et norskstøttet strømprosjekt i Uganda og DR Kongo.
Kongolesiske soldater (bildet) innledet i 2010 en offensiv mot opprørsgrupper som ADF i 2010. Opprørerne trakk seg lenger vest, men har nå flyttet tilbake til sine gamle treningsleirer. Foto: Jan Speed
Norge støtter en studie om framtidig strømforsyning fra Uganda til byene Beni, Butembo og Bunia i det østlige Kongo. Prosjektet som er avtalt med Nile Basin Initiativ støttes med 18 millioner kroner av Norge. Utredningen vil vurdere mulighetene for videre arbeid med et kraftprosjekt.
I det østlige Kongo er det et stort behov for elektrisitet. Problemet er at en ugandisk opprørsgruppe med forbindelser til al Qaida , Allied Democratic Forces (ADF) fortsatt operer i grenseområdene mellom byene Beni og Bunia. Regjeringshæren i Kongo har ikke kontroll over alle områdene der en eventuelt strømkabel må strekkes.
ADF er en ugandisk islamist gruppe som har operert i den nordlige delen av Nord-Kivu-provinsen siden 1995. Den har som mål å styrte den sittende regjeringen i Uganda. De første årene opererte gruppen i Uganda med terrormetoder. Gjennom flere ugandiske militæroffensiver og norskstøttet meglingsarbeid og repatriering av flyktninger tidlig på 2000-tallet er ADF blitt sterkt svekket. Men en hard kjerne på 1000 mann styres fortsatt av den internasjonalt ettersøkte lederen, Jamil Mukulu. Gruppen holder nesten utelukkende til på den kongolesiske siden av grensen mellom de to landene.
En fersk rapport fra FNs ekspertgruppe for DR Kongo har dokumentert at ADF har klart å gjenvinne områder de tapte under en offensiv utført av den kongolesiske regjeringshæren i juni 2010. Selv om hæren fortsatt har mange soldater i områder, har ADF, ifølge intervjuer med ugandiske etterretningstjeneste og avhoppere, gjeninntatt sine gamle baser i skogene vest for Uganda-grensen. Flere ganger i fjor angrep ADF den kongolesiske hærens stillinger, og sikret seg store mengder ammunisjon. Gruppen har også henrettet personer de mener samarbeider med hæren, ifølge forretningsmenn i området.
Dette gjelder spesielt i området rundt den lille byen Erengeti. Den lokale moskeen der er kjent for sine ADF-sympatier.
Organisasjonen rekrutterer medlemmer både i Kongo, Uganda, Tanzania og blant somaliske flyktninger i Kenya. De har celler i Goma som ligger flere hundre kilometer lenger sør. Noen av opprørssoldatene er kvinner. Tidligere har geriljaen fått opplæring av utlendinger, trolig fra al-Shabaab i Somalia. ADF forsøker å samarbeide med lokalbefolkningen i området, som støtter gruppen til en viss grad. Dette gjelder spesielt etter at nye offiserer av tutsi-avstamning overtok kommandoen av regjeringshæren i området.
FNs eksperter mener at ADF-kommandanten Jamil Mukulu ikke bør få innreise i andre land og at alle hans bankkontoer bør fryses. Han er kjent for å reise under falske pass. Hans kone bor i London, mens hans barn er i Belize. Tidligere har gruppens forretningsvirksomhet vært drevet fra et hus i Nairobi.
Gruppens hovedinntektskilde er ulovlig salg av tømmer fra skogene på vestsiden av Ruwenzori-fjellene og gjennom matplantasjer.
Ugandas hær ønsker å igjen å innlede militære operasjoner mot ADF, men da må de få klarsignal fra Kinshasa. Et eventuelt strømprosjekt mellom Uganda og Kongo, som følge av den norskstøtte studien, vil kunne gjøre nye offensiver påkrevd ettersom ADF i dag er aktiv både langs veien fra Uganda til Beni og langs hovedveien nord-sør mellom Beni og Bunia.
Publisert: 17.01.2012
Sist endret: 16.01.2012
Skriv en kommentar
Vær den første til å kommentere artikkelen! Benytt skjemaet over for å si din mening.