Det er fem år siden president Yassir Arafat døde. Kirsten Belck Olsen fra Norsk Folkehjelp skriver fra Gaza og de palestinske områdene. Om politisk konflikt og nytt parkettgulv.
Blokaden av Gaza fortsetter og byggingen av den lovstridige Muren og de ulovlige bosettingene på Vestbredden fortsetter ufortrødent videre med velsignelse fra Hilary Clinton og Barack Obama, skriver Kirsten Belck-Olsen fra Norsk Folkehjelp. Foto: Hege Opseth
Utekontoret er et forum på nett hvor våre lesere kan komme tettere på bistandsarbeideres hverdag - på godt og vondt. En spalte som skal åpne for refleksjon, læring, latter og forhåpentligvis også diskusjon.

11 november er det fem år siden president Yassir Arafat døde på et sykehus i Paris. I Gaza har Hamas politiet arrestert mange Fatah tilhengere i går kveld for å hindre dem i forberedelser til markeringer. Og det er mange sjekkpunkter i gatene. Det kan nok også ha sammenheng med at noen skjøt på en politistasjon i går kveld.
Splittelsen og hatet mellom Fatah og Hamas har ikke blitt mindre av at Abu Mazen (Mahmoud Abbas) har erklært at det skal være nyvalg i januar neste år. I tillegg mener folk her at han sanker sårt tiltrengt støtte eller sympati når han selv sier at han skal trekke seg fra politikken.
Blokaden av Gaza fortsetter og byggingen av den lovstridige Muren og de ulovlige bosettingene på Vestbredden fortsetter ufortrødent videre med velsignelse fra Hilary Clinton og Barack Obama. Internasjonale organisasjoner oppfordrer igjen okkupasjonsmakten Israel til å slippe inn bygningsmateriale slik at folk i Gaza kan få bygget opp sin hus igjen etter krigen sist vinter og før neste vinter inntar Gaza.
Folk i Palestina er oppgitte og apatisk i forhold til sine ledere og har ingen illusjoner om at de som sitter ved ”makten” har vanlig folks interesser i tankene. Men det betyr ikke at de gir opp, langt ifra. Som alle Palestina venner kjenner til er utholdenheten og evnen til å stadig prøve, det som imponerer mest her. Det sivile samfunn her er svakt og trenger støtte utenfra slik NF bidrar med. Det gjelder å ha langsiktig blikk.
I dag har vår partner UPNGO hatt et seminar der både universitetene, privat sektor, sivilt samfunn er samlet i Gaza for å diskutere og forbedre økonomisk styring. Mange deltagere fra de små organisasjonene til de store, alle med det for øyet at de skal forbedre sin intern kontroll og styring. Innenriksministeriet var også tilstede.
I går hadde vi møte med en av de andre partnerne vi har Democratic Working Right Centre her i Gaza. Deres hovedkontor ligger i Ramallah, men det er få av de ansatte som noen gang har truffet hverandre fysisk på grunn av den fysiske delingen av Gaza og Vestbredden.. Vi hadde arrangert en videokonferanse mellom de to kontorene og det var første gang NFs partner i Ramallah kunne se våre ansatte. Mahmoud, som har ansvaret for å følge opp dette prosjektet, hadde aldri sett sine kollegaer i Ramallah og vise versa. Det var stort å oppleve. Planer for neste år ble lagt og kreativiteten for å utvikle programmene var stor.
Til uka skal jeg spille basketball på en innendørsbane i en av flyktningleirene i Gaza. Der har de lagt nytt parkett gulv istedenfor for ruglete sement gulv de hadde. Det er akkurat ferdig og støttet av NF. Jeg skal fortelle mer om det og vise bilder.
Folkens, det nytter!
Kirsten Belck-Olsen jobber for
Norsk Folkehjelp
på Gaza og i de Palestinske områdene
Publisert: 12.11.2009
Skriv en kommentar
Vær den første til å kommentere artikkelen! Benytt skjemaet over for å si din mening.